top banner

Banca Japoniei intervine dupa 6 ani pentru a stopa aprecierea yenului

17 Septembrie 2010 | Autor: Conso

Banca Japoniei a intervenit miercuri dimineata in piata valutar, a pentru prima data in ultimii 6 ani, pentru a stopa aprecierea yenului, semnaleaza un raport Admiral Markets.
Yenul atinsese minimul ultimilor 15 ani fata de dolar (pana la 82.90 USD/JPY), respectiv 10 ani fata de euro (105.50 EUR/JPY).
Analistii de la JPMorgan considera ca in cele din urma aprecierea yenului este inevitabila, iar interventia bancii centrale nu va reusi sa schimbe directia trendului. In plus, sansele unor noi interventii s-au dublat.
Actiunea Bancii Centrale a Japoniei este vazuta de analistii de la Admiral Markets ca un raspuns la deprecierea voita a dolarului si monedei europene de catre FED si Banca Centrala Europeana.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Valute

Alte Articole

Războiul economic a ajuns în faza pe monede virtuale

Războiul economic a ajuns în faza pe monede virtuale

Recent adoptată în SUA, legislația vizând stablecoin-urile urmărește să crească artificial cererea pentru dolari, în vreme ce monedele virtuale ale băncilor centrale (CBDC), unde UE este avansată în implementarea euro digital, rămân interzise peste ocean.

29 Iul 2025 | Valute
Când „investești” în CFD-uri, iei deseori un credit

Când „investești” în CFD-uri, iei deseori un credit

Percepția generală este că cei care fac speculații pe valute, indici, mărfuri și criptomonede pierd pentru că își asumă riscuri mari, dar poți pierde toți banii chiar și când cotațiile stau pe loc.

01 Iul 2025 | Valute
Ce au facut valutele regionale in ultimii 5 ani?

Ce au facut valutele regionale in ultimii 5 ani?

Traiectoriile forintului, zlotului, coroanei din Cehia sau leului fata de euro nu sunt foarte asemanatoare dar aprecierea in termeni reali e o trasatura comuna.

14 Mai 2024 | Valute
Dolarul si francul elvețian depasesc euro. Ce urmeaza?

Dolarul si francul elvețian depasesc euro. Ce urmeaza?

Diferentialul de dobanda, vulnerabilitatile energetice si apropierea de conflictul din Ucraina au slabit moneda unica europeana pana la paritatea cu dolarul american.

17 Iul 2022 | Valute

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Convertor valutar

Simulator schimb valutar: conversia unei sume dintr-o valută în alta