top banner

Actiunile FP mai au potential de crestere

26 Martie 2014 | Autor: Conso

Analistii BCR isi mentin recomandarea de acumulare pentru actiunile Fondului Proprietatea (FP). Ei estimeaza ca titlurile FP ar putea urca pana la 0,89 lei.
In ultimele 12 luni, actiunile s-au apreciat cu aproape 24%, ca urmare a programului de rascumparare derulat de administratorul fondului. In prezent, actiunile se tranzactioneaza la 0,81 lei.
Reactivarea programului de buy-back, in combinatie cu acordarea de dividende, ar putea sustine cresterea titlurilor in continuare.
“Vanzarea participantiei de pana la 10% din Petrom pana la sfarsitul anului pare de neevitat pentru ca Franklin Tempelton sa isi atinga criteriile de performanta din noul mandat. Administratorul a confirmat deja optiunea de a reduce participatia la Petrom sub 15%”, se arata in raportul BCR.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Investitii

Alte Articole

Solutii financiare pentru romanii cu minim 100.000 euro

Solutii financiare pentru romanii cu minim 100.000 euro

BT a lansat un serviciu de Premium Banking pentru clientii din Bucuresti, unde accesul se face de la minimum 75.000 euro, majorand plafonul pentru private banking la 200.000 euro. UniCredit fixeaza un prag de 1 milion euro.

02 Iun 2023 | Investitii
De ce ocolesc romanii piata de capital?

De ce ocolesc romanii piata de capital?

Mai multe puncte de vedere dinspre brokeri si administratorii fondurilor mutuale scot in evidenta subdezvoltarea pietei locale, fara a insista insa prea mult pe cauzele reale ale fenomenului.

25 Mai 2023 | Investitii
Cat de mult poti castiga dintr-un IPO?

Cat de mult poti castiga dintr-un IPO?

O analiza privind profitul obtinut de investitori in urma aprecierii cotatiilor si incasarii dividendelor pentru companiile listate prin oferta publica in ultimii 19 ani la BVB arata o medie anuala de peste 10%.

12 Mai 2023 | Investitii
IPO Agricover: Holdingul e profitabil, dar dividendele nu apar prea curand

IPO Agricover: Holdingul e profitabil, dar dividendele nu apar prea curand

Intre 4 si 16 mai se deruleaza la bursa oferta publica a Agricover, reprezentand atat o majorare de capital cat si o vanzare din detinerile actionarilor mai vechi.

04 Mai 2023 | Investitii

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul