top banner

Eximbank a semnat un acord cu o banca din Germania

03 Decembrie 2007 | Autor: Conso

Eximbank a semnat un acord de cooperare cu NRW Bank, institutia omoloaga a landului Renania de Nord - Westfalia, in scopul sustinerii si incurajarii schimburilor intre cele doua tari.
 
Acordul isi vor furniza reciproc informatii despre produsele si serviciile din portofoliul propriu, stimulentele pentru investitii si programele de dezvoltare dar, mai ales, cu privire la utilizarea fondurilor structurale. De asemenea, cele doua banci vor acorda consiliere companiilor care doresc sa-si extinda afacerile in landul mentionat.
 
O componenta importanta a acestui parteneriat se refera la dezvoltarea resurselor umane prin faciliatea accesului la programele de educare si training de fiecare institutie in parte.
 
"Germania este unul dintre cei mai importanti parteneri comerciali ai Romaniei. Prin acest acord de cooperare dorim sa inlesnim accesul companiilor romanesti pe piata germana si sa incurajam companiile din landul Renania de Nord - Westfalia sa investeasca in tara noastra", a declarat Carmen Radu, presedintele Eximbank.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

Leul s-a depreciat deja cu aproximativ 3% în luna mai (peste 16 bani pentru un euro, la cursul BNR). De ce s-a ajuns aici, ce urmează, cum urmăriți fluctuațiile zilnice și cum identificați pe Conso băncile cu cele mai atractive cotații euro–leu?

06 Mai 2026 | Banii si economia
Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

Scăderea consumului este vizibilă de 7 luni, inflația s-a apropiat de 10% încă din august 2025 și acolo a și rămas, iar modelul economic bazat exclusiv pe consum își arată limitele.

23 Apr 2026 | Banii si economia
Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

Creșterea prețului petrolului este unul dintre factorii cu cel mai puternic impact asupra economiilor globale, iar revenirea inflației poate duce la creșterea dobânzilor de politică monetară.

11 Mar 2026 | Banii si economia
Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

Anul trecut, România a redus deficitul bugetar de la 8,67% la 7,65% din PIB, dar această evoluție a fost umbrită de recesiunea tehnică și de creșterea inflației de la 5,1% la finele anului 2024 la 9,7% în decembrie 2025.

19 Feb 2026 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul