top banner

Companiile de stat trebuie listate la bursa

17 Noiembrie 2009 | Autor: Conso

Listarea unor companii de stat la bursa ar putea conduce la o crestere a lichiditatii bursei si a interesului investitorilor institutionali, sustin mai multi specialisti de pe piata de capital.

Listarea companiilor de stat la bursa ar schimba raportul intre investitorii speculativi, care domina astazi bursa si investitorii institutionali, care reprezinta baza pietelor de capital dezvoltate.

Statul ar trebui sa ajunga sa joace un rol important pentru dezvoltarea pietei de capital. Pentru revigorarea bursei, statul trebuie sa inceapa sa se finanteze si de pe aceasta piata, care are un rol important in orice economie.

Statul va opta si spre vanzarea participatiilor pe care le detine la unele companii. “Acest lucru e foarte important sa se intample prin intermediul bursei”, a declarat presedintele BVB, Stere Farmache, in cadrul “Forumului Pietei de Capital”, organizat de Finmedia.

Participantii la eveniment considera ca, pe langa implicarea statului, este nevoie de noi produse de buna calitate si tehnici de tranzactionare inovatoare, pentru ca lichiditatea la bursa sa revina cel putin la nivelul din 2007.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Investitii

Alte Articole

Cât îți rămâne în realitate din deducerea de 400 de euro pentru investiții

Cât îți rămâne în realitate din deducerea de 400 de euro pentru investiții

O facilitate fiscală introdusă din acest an urmărește stimularea investițiilor pe piața de capital din România, prin intermediari autorizați de ASF. Beneficiul real este, totuși, considerabil mai mic.

29 Apr 2026 | Investitii
Bursa românească nu mai este una de dividend

Bursa românească nu mai este una de dividend

Creșterea agresivă a prețului acțiunilor a redus progresiv randamentul dividendelor, astfel încât, în acest moment, este foarte greu să găsești emitenți ale căror dividende să rivalizeze cu depozitele la termen sau titlurile de stat.

02 Apr 2026 | Investitii
Petrolul scump a ieftinit metalele prețioase

Petrolul scump a ieftinit metalele prețioase

Aurul și argintul sunt un refugiu clasic împotriva conflictelor militare, dar creșterea prețului energiei a blocat relaxarea monetară, iar faptul că băncile centrale nu mai pot reduce dobânzile a afectat cotațiile acestora.

24 Mar 2026 | Investitii
Cum a ajuns BVB cea mai performantă bursă europeană în ultimul an?

Cum a ajuns BVB cea mai performantă bursă europeană în ultimul an?

În ciuda indicatorilor macroeconomici care semnalează pericol — deficite mari și încetinire economică — și a unui program de austeritate care pune presiune pe cerere, bursa românească a fost cea mai performantă în ultimele 12 luni din Europa.

11 Feb 2026 | Investitii

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul