top banner

Erste Asset Management renunta la 2 fonduri de fonduri

18 Martie 2010 | Autor: Conso

Erste Asset Management va renunta din aprilie la 2 dintre cele 3 fonduri de fonduri lansate in toamna anului 2007. Motivul principal consta in faptul ca acestea nu au atras decat un singur investitor.
“Cel mai probabil, cel pe care il vom pastra este BCR Europa Avansat, insa acest lucru trebuie decis cu cei din divizia de private banking”, a declarat pentru Conso.ro Dragos Neacsu, presedintele Erste Asset Management, cu ocazia une conferinte realizate de FinMedia.
Acesta ramane totodata si unicul fond de fonduri de pe piata locala.
BCR Europa Avansat nu a reusit sa ridice numarul de investitori la mai mult de unul pana in prezent insa acesta a inregistrat cel mai mare randament anual dintre cele 3 fonduri – putin peste 24%.
BCR Europa Mixt si BCR Europa Conservator, fondurile de fonduri care urmeaza a fi retrase de pe piata, au obtinut randamente de 18%, respectiv 14,5%.
Numarul fondurilor mutuale aflate in administrarea Erste Asset Management se va reduce astfel la cinci. Cota de piata detinuta in prezent de societatea de administrare este de 44,9% dupa volumul activelor nete gestionate, care se ridica la 1.733 milioane lei.
Totodata, societatea va incepe sa distribuie pe piata locala, impreuna cu BCR, unitatile a 6 fonduri deschise de investitii importate din Austria si administrate de Erste Sparinvest.
Evolutia principalilor indici interni si internationali poate fi urmarita in sectiunea Investitii.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Investitii

Alte Articole

Băncile au început să facă munca brokerilor de acțiuni

Băncile au început să facă munca brokerilor de acțiuni

BRD, BCR și Banca Transilvania oferă clienților posibilitatea de a cumpăra direct titluri de stat, fonduri de investiții și acțiuni, scurtând drumul dintre aceste instrumente și micii investitori.

26 Noi 2025 | Investitii
Investitorii AI încep să se trezească la realitate

Investitorii AI încep să se trezească la realitate

În a doua jumătate a lunii noiembrie 2025, piața „AI” a suferit corecții, indicii tehnologici s-au retras la bursă, iar unele acțiuni cu expunere mare pe inteligență artificială au înregistrat scăderi abrupte.

23 Noi 2025 | Investitii
Oferta Cris-Tim: mare succes sau mare eșec de retail?

Oferta Cris-Tim: mare succes sau mare eșec de retail?

Oferta publică a companiei Cris-Tim Family Holding s-a închis la un preț de 16,5 lei, minimul intervalului de subscriere, în ciuda unei supra-subscrieri gigantice de 42 de ori a tranșei investitorilor de retail.

06 Noi 2025 | Investitii
IPO Cris-Tim: au motive de înghesuială investitorii?

IPO Cris-Tim: au motive de înghesuială investitorii?

Din perspectiva raportului preț/profit pe acțiune, oferta publică Cris-Tim nu arată rău. Părțile mai puțin atractive sunt capacitatea mai redusă de scalare a afacerii și datoriile relativ mari.

21 Oct 2025 | Investitii

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul