top banner

SIF Oltenia este fortata sa distribuie un dividend brut de 0,06 lei/ actiune

06 Aprilie 2009 | Autor: Conso

SIF Oltenia a anuntat vineri ca a introdus pe ordinea de zi a adunarii generale a actionarilor convocata pe 24 aprilie, distribuirea unui dividend brut de 0,06 lei pe actiune.

Aceasta decizie a fost luata la solicitarea expresa a unui grup de actionari care detin peste 5% din actiuni ce au fost nemultumiti de decizia managementului de a nu distribui dividende pentru exercitiul financiar 2008.

De altfel, conducerea SIF Oltenia a fost singura care a adoptat pozitia de a nu distribui dividende pentru exercitiul financiar precedent din dorinta de a asigura un nivel mai confortabil al lichiditatilor ce vor fi grav afectate de acum inainte de incasari sensibil mai mici din vanzarea de pachete de actiuni din portofoliu.

Astfel, de la pozitia initiala a managementului de a nu distribui dividende, SIF Oltenia este pusa in postura de a aloca cel mai ridicat nivel al dividendului brut, ceea ce va presupune iesiri de numerar catre actionari de 8,2 milioane euro.

Oricum insa, comparativ cu inceputul anului, vestea buna primita de SIF-uri in a doua jumatate a lunii martie este ca vor incasa cel putin 15, 8 milioane euro, fiecare cu titlu de dividende de la BCR, BRD Groupe Societe Generale si Banca Transilvania. In acest fel lichiditatile lor vor fi intr-o situatie mult mai buna in a doua jumatate a acestui an.

Trebuie spus ca dupa anuntul facut de SIF Oltenia privind nivelul dividendului propus de grupul de actionari, titlurile SIF5 la bursa au reactionat hotarat si in consecinta cotatiile s-au apreciat vineri cu 9,35%. La pretul de inchidere de vineri de la bursa, o investitie in actiunile SIF5 ar aduce unui investitor un randament al dividendului de 8,6%.

Dividend brut/actiune propus de SIF-uri pentru 2008 comparativ cu exercitiile financiare precendente
SIF
2003
2004
2005
2006
2007
2008p
SIF1 Banat Crisana
0.0480
0.0500
0.0500
0.0600
0.0700
0.0300
SIF2 Moldova
0.0494
0.0600
0.0670
0.0630
0.0500
0.0450
SIF3 Transilvania
0.0420
0.0650
0.0500
0.0000
0.0375
0.0300
SIF4 Muntenia
0.0421
0.0500
0.0600
0.0700
0.0700
0.0400
SIF5 Oltenia
0.0370
0.0650
0.0600
0.0700
0.0780
0.0600

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Investitii

Alte Articole

Pe termen lung, refuzul riscului duce la diluarea puterii de cumpărare

Pe termen lung, refuzul riscului duce la diluarea puterii de cumpărare

În condițiile în care volatilitatea a revenit pe piețele de capital odată cu războiul tarifelor vamale, am trecut în revistă strategiile posibile ale investitorilor locali cu Mihai Purcărea, CEO BRD AM.

16 Apr 2025 | Investitii
Prudența este cuvântul de ordine și pe piața fondurilor mutuale

Prudența este cuvântul de ordine și pe piața fondurilor mutuale

Dinamica pieței fondurilor deschise, strategia investitorilor, creșterea popularității ETF-urilor, instrumentele care lipsesc pieței locale au fost printre temele abordate în discuția purtată de Conso cu Horia Gustă, Președintele Asociației Administratorilor de Fonduri (AAF).

10 Apr 2025 | Investitii
E bine sa ne diversificam portofoliul cu active in alte valute?

E bine sa ne diversificam portofoliul cu active in alte valute?

Deteriorarea deficitelor, incetinerea economiei, cresterea costurilor de refinantare si o politica fiscala mai restrictiva ar putea determina investitorii locali sa nu mai mizeze doar pe active in lei.

19 Dec 2024 | Investitii
Actiunile TTS ofera invataminte utile pentru investitori

Actiunile TTS ofera invataminte utile pentru investitori

In incercarea lor de a calcula pretul actiunilor ca un anumit multiplu fata de profitul raportat, investitorii n-ar trebui sa ignore caracterul exceptional, uneori irepetabil, al acelui profit.

20 Noi 2024 | Investitii

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul