top banner

Garda Financiara a recuperat TVA de 22 milioane lei din tranzactii intracomunitare

18 Mai 2010 | Autor: Conso

In martie si aprilie, actiunile Garzii Financiare in domeniul tranzactiilor intracomunitare au dus la recuperarea a 22 milioane lei la bugetul statului aferent valorii TVA neachitata.
In cele doua luni de control au fost monitorizate 1.860 de firme si 6.064 transporturi. Dintre acestea 224 societati comerciale au fost date in consemn la frontiera.
De asemenea, s-au aplicat amenzi de 830.255 lei si s-au inaintat 67 sesizari penale pentru prejudicii in valoare totala de 59,6 milioane lei.
Ca urmare a intensificarii actiunilor de control, numarul tranzactiilor intracomunicare a cunoscut o scadere de la 1.512 in luna martie la 1.234 in aprilie. In aceeasi perioada a scazut si numarul de transporturi efectuate, de la 6.130 la 4.083.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

Anul trecut, România a redus deficitul bugetar de la 8,67% la 7,65% din PIB, dar această evoluție a fost umbrită de recesiunea tehnică și de creșterea inflației de la 5,1% la finele anului 2024 la 9,7% în decembrie 2025.

19 Feb 2026 | Banii si economia
Cum să ajungi “bogat” ca Rodica Stănoiu, în 2 pași

Cum să ajungi “bogat” ca Rodica Stănoiu, în 2 pași

O nouă înșelătorie face valuri printre amatorii de averi dobândite rapid – robotul AI care tranzacționează la bursă și care te poate îmbogăți, așa-zisa rețetă fiind aplicată și de fosta ministră Rodica Stănoiu.

28 Ian 2026 | Banii si economia
Efectele colaterale ale creșterii impozitului pe proprietăți

Efectele colaterale ale creșterii impozitului pe proprietăți

Decizia Guvernului de a majora valoarea impozabilă a proprietăților duce la creșterea taxelor notariale, a chiriilor, a primelor de asigurare, până la creșterea evaziunii.

10 Ian 2026 | Banii si economia
Prețul caselor nu a ținut cont de prețul banilor

Prețul caselor nu a ținut cont de prețul banilor

În ciuda majorării de aproape 6 ori a indicelui IRCC în ultimii 4 ani, prețul caselor a urcat cu 45% în acest interval, două treimi din apreciere fiind parcurse însă în ultimii doi ani.

15 Oct 2025 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul