top banner

Biofarm a trecut pe profit in 2009

15 Februarie 2010 | Autor: Conso

Biofarm a obtinut in 2009 un profit net de 20 milioane lei, in conditiile in care in 2008 afisase o pierdere de 21,3 milioane lei. Aproape o treime se datoreaza veniturilor din tranzactii cu actiuni.

Profitul a fost realizat in conditiile unei crize de lichiditate cauzate de neplata la timp a facuturilor de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate. Mai mult, piata farmaceutica romaneasca a fost afectata si de masurile luate de Ministerul Sanatatii prin stabilirea unui curs valutar fix pentru calculul preturilor pentru medicamentele generice, conform Ordinului 75/2009.

Biofarm a inregistrat o crestere a vanzarilor in valoare de 4,45% si o scadere a vanzarilor in unitati de 4,95% - la jumatate fata de scaderea la nivelul intregii piete.

In timp ce veniturile totale ale companiei au crescut cu 3 milioane lei, pana la 73,3 milioane lei, cheltuielile au fost reduse cu 44%, coborand astfel la 50,3 milioane lei, pe fondul comprimarii puternice a cheltuielilor financiare.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Investitii

Alte Articole

Criza politică? Bursa crește! Recesiune tehnică? Bursa crește!

Criza politică? Bursa crește! Recesiune tehnică? Bursa crește!

Evoluțiile BVB, mult peste așteptările investitorilor și starea generală a economiei amintesc de exuberanța din 2007, acțiunile având acum o primă de risc negativă.

14 Mai 2026 | Investitii
Cand e momentul potrivit pentru a investi la bursa?

Cand e momentul potrivit pentru a investi la bursa?

Actiunile listate la bursa din Bucuresti (BVB) au evoluat foarte bine anul trecut, inregistrand o crestere medie a preturilor de 46,2% in 2025 (cresterea reprezinta variatia indicelui principal al bursei, BET, calculat ca medie a preturilor a 20 de actiuni importante). Performantele bune au continuat si in 2026: actiunile listate la BVB au crescut cu inca 15,7% in primele patru luni ale anului.

06 Mai 2026 | Investitii
Cât îți rămâne în realitate din deducerea de 400 de euro pentru investiții

Cât îți rămâne în realitate din deducerea de 400 de euro pentru investiții

O facilitate fiscală introdusă din acest an urmărește stimularea investițiilor pe piața de capital din România, prin intermediari autorizați de ASF. Beneficiul real este, totuși, considerabil mai mic.

29 Apr 2026 | Investitii
Bursa românească nu mai este una de dividend

Bursa românească nu mai este una de dividend

Creșterea agresivă a prețului acțiunilor a redus progresiv randamentul dividendelor, astfel încât, în acest moment, este foarte greu să găsești emitenți ale căror dividende să rivalizeze cu depozitele la termen sau titlurile de stat.

02 Apr 2026 | Investitii

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul