top banner

Isarescu: Romania are nevoie de perseverenta si rabdare

11 Noiembrie 2009 | Autor: Conso

Guvernatorul BNR sustine ca dezvoltarea Romaniei se poate face doar prin stimularea concurentei si prin munca, iar realizarea de investitii este solutia optima.

Cresterea bunastarii Romaniei se poate face cu perseverenta si, mai ales, prin cresterea credibilitatii. Transformarile necesita o anumita pregatire, iar demersurile trebuie realizate in timp si fara graba.

“Exista dorinta normala, dar iluzorie, ca putem face dintr-o data din Romania un stat al bunastarii. Acest lucru nu se poate realiza fara stimularea concurentei, muncii inversunate si descurajarea incompetentei si risipei banului public”, a precizat guvernatorul BNR.

In procesul de dezvoltare al Romaniei, acordul de finantare externa cu UE si FMI are o importanta vitala. “Nu cred ca avem alternativa viabila si valida la acest acord”, a precizat Isarescu.

Dezvoltarea in contextul crizei actuale se poate face doar prin implementarea de masuri concrete. Solutia optima propusa de Isarescu este reducerea cheltuielilor salariale si materiale, care nu produc locuri de munca si venituri viitoare. Si mai importanta este indreptarea economiilor, astfel obtinute, catre investitii.

Guvernatorul BNR a facut aceste precizari intr-un discurs sustinut la ASE, cu ocazia primirii “Meritului universitar cu medalie de aur – Virgil Madgearu”, pentru activitatea sa in domeniul economico-financiar.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

Leul s-a depreciat deja cu aproximativ 3% în luna mai (peste 16 bani pentru un euro, la cursul BNR). De ce s-a ajuns aici, ce urmează, cum urmăriți fluctuațiile zilnice și cum identificați pe Conso băncile cu cele mai atractive cotații euro–leu?

06 Mai 2026 | Banii si economia
Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

Scăderea consumului este vizibilă de 7 luni, inflația s-a apropiat de 10% încă din august 2025 și acolo a și rămas, iar modelul economic bazat exclusiv pe consum își arată limitele.

23 Apr 2026 | Banii si economia
Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

Creșterea prețului petrolului este unul dintre factorii cu cel mai puternic impact asupra economiilor globale, iar revenirea inflației poate duce la creșterea dobânzilor de politică monetară.

11 Mar 2026 | Banii si economia
Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

Anul trecut, România a redus deficitul bugetar de la 8,67% la 7,65% din PIB, dar această evoluție a fost umbrită de recesiunea tehnică și de creșterea inflației de la 5,1% la finele anului 2024 la 9,7% în decembrie 2025.

19 Feb 2026 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul