top banner

Romanii castiga cu 10% mai mult decat in 1990

30 Septembrie 2008 | Autor: Cristi Dudu

Salariul mediu pe economie s-a situat cu putin peste pragul de 1.000 lei in 2007, avansand insa cu 20% fata de anul anterior. Comparativ cu 1990, romanii sunt mai bine platiti doar cu 10%, daca tinem cont de inflatie. Cele mai mari salarii sunt in sectorul intermedierilor financiare.
 
Salariul mediu brut a crescut cu 250 lei in 2007  fata de 2006, pana la nivelul de 1.396 lei, potrivit Institutului National de Statistica. In schimb, salariul net a inregistrat un avans de 20,3%, reprezentand un plus de 176 de lei. Nivelul sau a atins 1.042 lei.
 
Daca tinem cont de evolutia preturilor de consum, salariile au fost anul trecut cu numai 11,8% mai mari decat in 1990. Fata de anul 2000, avansul este insa de peste 50%.
 

Sectorul financiar ofera cele mai mari salarii

 
Cele mai mari salarii sunt inregistrate in sectorul intermedierilor financiare. Domeniile unde se castiga cel mai bine sunt:
  • Intermediere financiara (cu 150% peste media pe economie);
  • Administratie publica (+91,7%);
  • Industria extractiva (+73,1%);
  • Energie electrica si termica, gaze si apa, (+51,3%);
  • Transport, depozitare si comunicatii (+19,4%);
  • Invatamant (+12,8%).
  •  
    Cei mai prost platiti din economie sunt cei care lucreaza in:
    • Industria hoteliera si a restaurantelor (avand salarii cu 37,5% sub media pe economie);
    • Agricultura si silvicultura, (-28,2%);
    • Comert, (-21%);
    • Industrie prelucratoare, (-16,5%);
    • Constructii (-15,5%);
    • Sanatatea si asistenta sociala (-9%).
     

    Barbatii castiga mai mult decat femeile

     
    Femeile castiga net, in medie, 981 lei pe luna, cu 10,4% mai putin decat barbatii. Acesteia au castiguri superioare femeilor in majoritatea domeniilor economice. Cele mai mari diferente sunt inregistrate in industria prelucratoare (31%) si in sanatate si asistenta sociala (26,6%).
     
    La nivel teritorial, judetul Covasna inregistreaza cele mai mici salarii, castigul salarial mediu lunar net fiind de 792 lei. La polul opus se situeaza municipiul Bucuresti, unde salariul mediu este de 1.398 lei.
     
    La finele anului trecut, erau inregistrati 5,16 milioane de angajati, in crestere cu 5,15% comparativ cu sfarsitul lui 2006. Cea mai mica crestere a numarului de salariati s-a inregistrat in regiunea de Nord-Est a Romaniei, iar cea mai mare in regiunea Bucuresti-Ilfov, a carei pondere in efectivul total al salariatilor este de aproape 20%.
     
    Cei mai multi dintre salariati lucrau la sfarsitul anului 2007 in sectorul serviciilor – 56,8%, in industrie si constructii - 40,8%, in timp ce in agricultura, silvicultura si piscicultura sunt doar 2,4% dintre salariati. 
     

    Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

    Comparații

    Asigurări RCA

    Asigurări RCA
    • Alegi cea mai bună asigurare
    • Plătești online cu cardul
    Compară
    Educație financiară

    Banchereza, pe înțelesul tuturor

    • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
    • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
    • Sfaturi financiare pentru consumatori
    Citește

    Un proiect susținut de

    BCR

    Banii si economia

    Alte Articole

    Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

    Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

    Leul s-a depreciat deja cu aproximativ 3% în luna mai (peste 16 bani pentru un euro, la cursul BNR). De ce s-a ajuns aici, ce urmează, cum urmăriți fluctuațiile zilnice și cum identificați pe Conso băncile cu cele mai atractive cotații euro–leu?

    06 Mai 2026 | Banii si economia
    Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

    Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

    Scăderea consumului este vizibilă de 7 luni, inflația s-a apropiat de 10% încă din august 2025 și acolo a și rămas, iar modelul economic bazat exclusiv pe consum își arată limitele.

    23 Apr 2026 | Banii si economia
    Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

    Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

    Creșterea prețului petrolului este unul dintre factorii cu cel mai puternic impact asupra economiilor globale, iar revenirea inflației poate duce la creșterea dobânzilor de politică monetară.

    11 Mar 2026 | Banii si economia
    Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

    Cum a afectat reducerea deficitului bugetar creșterea economică și inflația

    Anul trecut, România a redus deficitul bugetar de la 8,67% la 7,65% din PIB, dar această evoluție a fost umbrită de recesiunea tehnică și de creșterea inflației de la 5,1% la finele anului 2024 la 9,7% în decembrie 2025.

    19 Feb 2026 | Banii si economia

    TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

    Calculatoare

    Credit maxim

    Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

    Rate credit

    Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

    Refinanțare credit

    Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul