top banner

Tanasescu, FMI: Reformele trebuie continuate, chiar daca sunt dureroase

27 Octombrie 2010 | Autor: Conso

Reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu, sustine ca reformele structurale incepute trebuie continuate, chiar daca sunt dureroase, iar greselile trecutului nu mai trebuie repetate.
Tanasescu a afirmat ca modelul de crestere economica din perioada de boom economic nu mai poate fi continuat pe termen lung, iar politicile publice care sunt promovate trebuie sa evite greselile facute in trecut.
“In momentul de fata, trebuie sa continuam pe drumul pe care l-am inceput. Procesul de consolidare fiscala este unul dintre cele mai puternice din lume si chiar daca este dificil, este unul absolut normal si de neinlocuit”, a spus Tanasescu.
El a sustinut ca una dintre cele mai importante concluzii pe care Romania le poate trage de pe urma crizei economice si financiare o reprezinta nevoia de a economisi si de a face rezerve chiar si atunci cand evolutia economiei este favorabila.
“Viata ne-a demonstrat ca daca nu vom invata din lectiile crizei si daca nu vom face rezerve atunci cand lucrurile vor reincepe sa mearga bine, vom ajunge din nou in aceasta situatie, cand alta criza va veni”, a spus Tanasescu.
Tanasescu a facut aceste aprecieri in cadrul evenimentului “Romania, incotro? Cum sa redam increderea?”, organizat de Oxygen Servicii si Mastermind Communications, cu sprijinul BNR.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

CASCO gratuit, dobândă zero, Smart Bonus pentru contractele de leasing

CASCO gratuit, dobândă zero, Smart Bonus pentru contractele de leasing

Recent lansate, ofertele UniCredit Leasing Corporation și UniCredit Consumer Financing sunt concepute pentru Salonul Auto București, iar Smart Bonus de la Porsche Finance este activ până pe 15 decembrie.

10 Oct 2025 | Banii si economia
Programul Rabla revine în format de austeritate

Programul Rabla revine în format de austeritate

Sesiunea de înscriere în program începe, în sfârșit, din 30 septembrie, iar bugetul alocat persoanelor fizice rămâne la mai puțin de jumătate față de anii anteriori.

23 Sep 2025 | Banii si economia
Ce riscă cei care împrumută statul pe termen lung?

Ce riscă cei care împrumută statul pe termen lung?

Dacă în cazul titlurilor Fidelis apare riscul deprecierii principalului în cazul lichidării deținerii înainte de scadență, pentru Tezaur avem riscul pierderii dobânzii.

06 Aug 2025 | Banii si economia
Statul separă scadențele programelor Tezaur și Fidelis

Statul separă scadențele programelor Tezaur și Fidelis

În vreme ce ultima emisiune Fidelis a eliminat scadența la un an, programul Tezaur oferă în continuare maturități mai reduse.

16 Iun 2025 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul