top banner

Romania va incepe un acord preventiv pe 2 ani cu FMI

28 Martie 2011 | Autor: Conso

FMI a aprobat incheierea unui nou acord de imprumut pe 2 ani cu Romania, in valoare de 3,5 miliarde euro. Acesta va intra in vigoare din 31 martie 2011, rolul sau fiind de a sustine cresterea economica.
Autoritatile romane au informat Fondul ca intentioneaza sa trateze noul acord ca unul de tip preventiv si nu au in vedere sa traga sume. Sumele oferite de FMI vor fi completate cu un sprijin de 1,4 miliarde euro din partea Uniunii Europene si cu un imprumut de 0,4 miliarde euro de la Banca Mondiala.
Totodata, boardul FMI a efectuat ultima evaluare a Romaniei, in cadrul  acordului incheiat in mai 2009, aproband eliberarea ultimei transe de 1 miliard euro, pe care autoritatile autohtone intentioneaza sa o trateze tot ca un sprijin de tip preventiv.
“Masurile fiscale si structurale deja implementate produc efecte. Economia s-a stabilizat si cresterea se reia. Noul program se axeaza pe realizarile obtinute pana acum, adaugand noi reforme de consolidare fiscala si structurale pentru a creste si imbunatati participarea sectorului privat in economie”, a declarat John Lipksy, First Deputy Managing Director al FMI.
El considera ca masurile de ajustare fiscala vor reduce deficitul bugetar la mai putin de 3% din PIB in 2012. In perioada urmatoare, Lipsky recomanda ca eforturile guvernului sa se concentreze pe reformarea sistemului de sanatate si a investitiilor publice, precum si pe rezolvarea problemei arieratelor si pe imbunatatirea sistemului fiscal.
Prioritate ar trebuie data si schimbarilor institutionale necesare, in vedere facilitarii absorbtiei fondurilor europene.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

Criza bancara revine pe burse dupa 15 ani

Criza bancara revine pe burse dupa 15 ani

Falimentul unor banci de talie mai mica din SUA, preocuparea autoritatilor de salvare a tuturor deponentilor, riscurile sistemice aparute dupa problemele Credit Suisse amintesc de anii tensionati 2008-2009.

20 Mar 2023 | Banii si economia
Cum vede inteligenta artificiala disputa din jurul ANPC

Cum vede inteligenta artificiala disputa din jurul ANPC

Dorinta BNR de a prelua protectia consumatorilor de servicii financiare de la ANPC si replica autoritatii pe marginea acestui subiect au fost in atentia publicului saptamana trecuta. Iata cum se pozitioneaza si inteligenta artificiala in respectiva chestiune.

13 Mar 2023 | Banii si economia
BNR vrea sa preia protectia consumatorilor de servicii bancare de la ANPC

BNR vrea sa preia protectia consumatorilor de servicii bancare de la ANPC

Intr-o adresa catre Senat in legatura cu pozitia institutiei fata de un proiect legislativ vizand cresterea incluziunii financiare, BNR afirma ca doreste preluarea atributiilor ANPC privind protectia consumatorilor de produse si servicii bancare.

08 Mar 2023 | Banii si economia
Ce forte se confrunta pe frontul valutar in Romania

Ce forte se confrunta pe frontul valutar in Romania

Stabilitatea cursului de schimb leu-euro care dateaza de la inceputul anului 2019 a oferit castiguri nesperate celor care au economisit in lei, dar dezechilibrele in plan macroeconomic s-au adancit intre timp.

03 Mar 2023 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul