top banner

Rezervele valutare au urcat cu 1 miliard euro in septembrie

03 Octombrie 2011 | Autor: Conso

Rezervele valutare la BNR au urcat la 33,626 miliarde euro in luna septembrie fata de 32,550 miliarde euro in august, pe seama aprecierii dolarului si lirei sterline.
Intrarile in luna septembrie au fost de 2,024 miliarde euro, reprezentand modificari ale rezervelor minime in valuta constituite de institutiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Financtelor si Comisiei Europene.
De asemenea, un impact asupra cresterii rezervelor l-a avut si aprecierea dolarului american, yenului japonez si lirei sterline fata de euro.
Iesirile in luna septembrie au insumat 948 milioane euro, reprezentant modificarea rezervelor minime in valuta, plati de rate si dobanzi in contul datoriei publice in valuta si alte cheltuieli.
Rezerva de aur s-a mentinut la 103,7 tone. In conditiile evolutiilor preturilor internationale, valoarea acesteia s-a situat la aproximativ 4,02 miliarde euro.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

Investițiile străine directe scad alarmant, deficitul extern crește. Cum ne afectează asta pe fiecare dintre noi?

Investițiile străine directe scad alarmant, deficitul extern crește. Cum ne afectează asta pe fiecare dintre noi?

Investițiile străine directe în România au intrat într-o zonă de alarmă. În primul semestru din 2026, scăderea e de peste 80%. Simultan, deficitul de cont curent crește.

19 Aug 2026 | Banii si economia
Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

Leul se depreciază – cum găsești cel mai bun curs pe Conso?

Leul s-a depreciat deja cu aproximativ 3% în luna mai (peste 16 bani pentru un euro, la cursul BNR). De ce s-a ajuns aici, ce urmează, cum urmăriți fluctuațiile zilnice și cum identificați pe Conso băncile cu cele mai atractive cotații euro–leu?

06 Mai 2026 | Banii si economia
Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

Inflație record, consum în scădere, probleme cu modelul economic?

Scăderea consumului este vizibilă de 7 luni, inflația s-a apropiat de 10% încă din august 2025 și acolo a și rămas, iar modelul economic bazat exclusiv pe consum își arată limitele.

23 Apr 2026 | Banii si economia
Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

Inflația și dobânzile pot fi victime colaterale ale războiului din Iran

Creșterea prețului petrolului este unul dintre factorii cu cel mai puternic impact asupra economiilor globale, iar revenirea inflației poate duce la creșterea dobânzilor de politică monetară.

11 Mar 2026 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul