top banner

Politica bugetara risca sa aiba un derapaj in 2012

08 Aprilie 2011 | Autor: Conso

Consiliul Fiscal semnaleaza ca exista un risc important ca procesul de consolidare fiscala sa inregistreze un derapaj in anul electoral 2012.
Tinta de 3% din PIB pentru deficitul bugetar in 2012 este considerata ambitioasa si poate necesita masuri suplimentare de control strict al cheltuielilor si de imbunatatire a colectarii taxelor, cu toate ca activitatea economica este proiectata sa se accelereze, se precizeaza in raportul anual al Consiliului Fiscal.
Temerile sunt legate de faptul ca modelul de crestere economica din perioada urmatoare este axat pe cresterea investitiilor si a exporturilor, activitati care nu genereaza majorari proportionale ale veniturilor bugetare. Din acest motiv, Consiliul Fiscal recomanda o abordare mai prudenta a constructiei bugetului de stat in anul urmator.
O depasire a obiectivului de deficit bugetar ar avea ca efect inrautatirea perceptiei de risc a investittorilor asupra Romaniei. Acest lucru afecteaza negativ costurile de finantare de pe pietele internationale, dar si evolutia cursului de schimb.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

Revine inflatia la inceputul lui 2024?

Revine inflatia la inceputul lui 2024?

Cresterea anuntata a pensiilor, scumpirea energiei, ajustarea unor taxe si impozite, eliminarea plafonarii la produsele de baza pot pune presiune pe preturi la inceputul anului viitor in ciuda tendintei dezinflationiste din prezent.

09 Noi 2023 | Banii si economia
Efectul dobanzilor mari se simte pe piata valutara internationala

Efectul dobanzilor mari se simte pe piata valutara internationala

Inasprirea agresiva a politicii monetare in SUA si in zona euro s-a reflectat si in cotatiile dolarului sau euro fata yen in ultimii doi ani, Japonia ramanand in zona dobanzilor negative.

31 Oct 2023 | Banii si economia
Final trist pentru o fosta mare speranta bursiera

Final trist pentru o fosta mare speranta bursiera

Deschiderea procedurii falimentului pentru Dafora Medias, una dintre marile vedete bursiere ale anului 2007, cand grupul controlat de aceasta ajunsese sa valoreze la bursa peste 500 milioane euro, este un bun moment de reflectie pentru investitori.

11 Oct 2023 | Banii si economia
Polonia si Ungaria si-au inversat politica monetara. Cand urmeaza Romania?

Polonia si Ungaria si-au inversat politica monetara. Cand urmeaza Romania?

In ultimele luni, cele doua state vecine si-au redus dobanzile de politica monetara desi fiecare se confrunta cu o o inflatie superioare celei locale.

26 Sep 2023 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul