top banner

Deficitul de cont curent, in scadere in primele patru luni din 2012

15 Iunie 2012 | Autor: Conso

Contul curent al balantei de plati a inregistrat in primele 4 luni ale anului un deficit de 1,23 miliarde euro, in scadere cu 23,7% fata de perioada similara din 2011.
Scaderea s-a produs pe fondul majorarii excendentului transferurilor curente, cu 24%, al transformarii deficitului balantei serviciilor in excedent si al reducerii deficitului balantei veniturilor cu 4,6%.
Deficitul a fost finantat in proportie de 36,3% prin investitii directe ale nerezidentilor in Romania, in valoare totala de 446 milioane euro, in scadere cu 30 milioane euro fata de perioada ianurie – aprilie 2011.
Datoria externa pe termen mediu si lung a ajuns la 77,3 miliarde euro, in crestere cu 2,3% fata de decembrie 2011.
Datoria externa pe termen scurt a scazut cu 5,2% comparativ cu finalul anului trecut, pana la 21,6 miliarde euro.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Banii si economia

Alte Articole

Cât au câștigat deponenții din stabilitatea cursului de schimb?

Cât au câștigat deponenții din stabilitatea cursului de schimb?

În ultimii patru ani, cursul mediu calculat de BNR a oscilat în jurul valorii de 4,9 lei/euro, iar cei care și-au păstrat economiile în lei au beneficiat de diferențialul de dobândă.

09 Mai 2025 | Banii si economia
Rabla 2025: cu ce noutăți vine programul în acest an?

Rabla 2025: cu ce noutăți vine programul în acest an?

Înscrierea producătorilor pentru validare se desfășoară între 30 aprilie și 7 mai. Sistemul de acordare a eco-tichetelor a fost simplificat, iar valoarea pentru autovehiculele electrice a urcat la 37.000 lei.

29 Apr 2025 | Banii si economia
De ce crește prețul aurului?

De ce crește prețul aurului?

Cu o apreciere de 50% în ultimele 12 luni și o creștere de 34% de la începutul anului, aurul a intrat repede în vizorul speculatorilor.

23 Apr 2025 | Banii si economia
Trump a răsturnat masa. Ce poate urma?

Trump a răsturnat masa. Ce poate urma?

„Ziua eliberării” aduce tarife vamale mai mari decât se estima, spectrul recesiunii globale și un nou val de aversiune la risc pe piețele financiare, care poate afecta costurile de refinanțare ale României.

05 Apr 2025 | Banii si economia

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul