top banner

Fondurile de pensii nu au probleme cu portofoliul de actiuni

26 Septembrie 2013 | Autor: Conso

ASF nu a indentificat probleme cu portofoliul de actiuni al fondurilor de pensii private, in urma unor verificari realizate in zilele 20 si 23 septembrie 2013.
Din verificari a rezultat ca detinerile fondurilor de pensii nu au fost afectate de activitati care sa puna in pericol detinerile participantilor.
“Toti administratorii fondurilor de pensii au incheiate contracte de depozitare cu institutii bancare care ofera si servicii de custodie, iar verificarile au constatat ca toate fondurile de pensii utilizeaza efectiv serviciile de custodie ale bancii depozitare”, se arata in comunicatul ASF.
Totusi, autoritatea are in vedere sa ia masuri suplimentare, in acord cu administratorii de fonduri de pensii, pentru a intari siguranta sistemului.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Pensii

Alte Articole

Cum de randamentul mediu al fondurilor Pilon II a fost de numai 5,7% în 2024?

Cum de randamentul mediu al fondurilor Pilon II a fost de numai 5,7% în 2024?

În condițiile în care bursa a avansat în 2024 cu 8,8% la nivelul principalului indice BET, iar dobânzile la titlurile de stat pe 10 ani s-au apropiat de 8%, performanțele fondurilor de pensii par la prima vedere modeste. Care sunt explicațiile?

29 Ian 2025 | Pensii
Cum ne descurcam pe termen lung in lupta cu inflatia?

Cum ne descurcam pe termen lung in lupta cu inflatia?

O statistica oferita de APAPR privind randamentul obtinut de beneficiarii pensiilor private din Pilonul II arata ca randamentul unei investitii esalonate in titluri de stat si actiuni a batut in ultimii 15 ani inflatia, depozitele in lei si acumularea de euro.

19 Ian 2023 | Pensii
Mai multa transparenta pentru participantii la Pilonul II

Mai multa transparenta pentru participantii la Pilonul II

Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) si Guvernul au in vedere mai multe modificari de natura sa ajute participantii la fondurile de pensii din Pilonul II.

30 Aug 2022 | Pensii
Fondurile de pensii risca sa monopolizeze bursa

Fondurile de pensii risca sa monopolizeze bursa

Daca nimic nu se petrece spectaculos pe partea de noi listari la BVB, strategia „buy and hold” practicata de fondurile de pensii risca sa confiste actiunile libere din piata.

26 Apr 2021 | Pensii

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Nivel pensie facultativă

Calculează pensia privată pe care o vei încasa dacă depui lunar o anumită sumă de bani

Contribuție pensie facultativă

Calculează suma lunară cu care trebuie să contribui la fondul de pensii pentru a încasa la sfârșit pensia dorită

Pensia privată obligatorie

Estimează pensia privată obligatorie de care vei putea beneficia