top banner

Brokerii si-au crescut contributia pe piata asigurarilor

02 Septembrie 2011 | Autor: Conso

Aproximativ 38% din primele brute subscrise de asiguratori in primele 6 luni ale anului au fost intermediate de brokeri. Ponderea este in crestere cu 2,2 procente fata de perioada similara din 2010.
Valoarea primelor intermediate in primele 6 luni din 2011 a fost de peste 1,5 miliarde lei, potrivit datelor provizorii raportate Comisiei de Supraveghere.
Daca in primul trimestru, primele intermediate au scazut cu 9,2% comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut (pana la 0,7 miliarde lei), situatia s-a schimbat in cel de-al doilea trimestru, cand nivelul acestora a urcat cu 5,5% fata de trimestrul II din 2010 (pana la 0,8 miliarde lei).
Evolutia pozitiva aferenta trimestrului II a facut ca, la nivelul primelor 6 luni din acest an, primele intermediate de brokerii de asigurare sa consemneze o scadere cu numai 1,68%, fata de cea inregistrata in perioada similara a anului trecut, de 7,4%.
In ceea ce priveste veniturile realizate din activitatea de brokeraj in prima jumatate a anului, nivelul acestora a urcat cu 15,6%, pana la 0,3 miliarde lei.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Asigurari

Alte Articole

Cum se obtine restituirea diferentelor de prima la RCA-urile Euroins

Cum se obtine restituirea diferentelor de prima la RCA-urile Euroins

Potrivit unei ordonante de urgenta emise de Guvern in 1 septembrie, valabilitatea politelor Euroins este prelungita cu 90 de zile, interval care poate fi folosit de posesorii de polite pentru a solicita restituirea diferentelor de prima.

07 Sep 2023 | Asigurari
Asigurare de viata cu suport investitional in bonduri guvernamentale

Asigurare de viata cu suport investitional in bonduri guvernamentale

Allianz-Tiriac a lansat un produs unit-linked (“My Savings”) cu o componenta investitionala focalizata pe bondurile in valuta emise pe pietele externe de statul roman. Care sunt plusurile si care sunt minusurile unui produs de acest gen?

29 Mai 2023 | Asigurari
Noutati pe piata RCA: tarifele se plafoneaza, posibila schimbare a legislatiei

Noutati pe piata RCA: tarifele se plafoneaza, posibila schimbare a legislatiei

Dupa o serie de amanari si tatonari, Guvernul a decis sa plafoneze tarifele RCA pentru 6 luni, la nivelul lunii februarie 2023. Autoritatile promit totodata modificari legislative, iar reprezentantii Euroins anunta la randul lor actiuni in justitie pentru a redobandi controlul afacerii.

13 Apr 2023 | Asigurari
Euroins devine istorie, ce pasi trebuie sa urmeze asiguratii si pagubitii

Euroins devine istorie, ce pasi trebuie sa urmeze asiguratii si pagubitii

Un nou posibil faliment pe piata asigurarilor redeschide discutia despre modul in care ar trebui sa procedeze cei 2,8 milioane romani cu polite valabile la Euroins, iar UNSAR si BAAR au intocmit impreuna un ghid informativ pentru acestia.

22 Mar 2023 | Asigurari

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul