Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

FNGCIMM: Daca am un credit ipotecar ca PFA pot participa la Prima Casa?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Irina Constantinescu, Director executiv in cadrul FNGCIMM

AUTOR:

Irina Constantinescu, Director executiv in cadrul FNGCIMM

Data publicarii:

Intrebare: Am in derulare un credit ipotecar contractat ca PFA, pe baza unor venituri obtinute din activitati conexe serviciului. As vrea sa particip in cadrul programului Prima Casa ca si persoana fizica, de data aceasta pe baza salariului. Se poate? Ce spune Fondul de Garantare, deoarece de la banci nu am primit un raspuns clar? Skopecz Camelia, Timisoara

Raspuns: Conform Ordonantei de urgenta 60/2009 art.1 pct. 2, Beneficiarii programului Prima Casa sunt persoane fizice care la data intrarii in vigoare a respectivei ordonante de urgenta nu detin in comun sau individual, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, in proprietate o locuinta, indifferent de modul in care a fost dobandita si nici nu au in derulare un credit ipotecar.

In aceste conditii, avand in vedere faptul ca ordonanta nu face o diferentiere in functie de sursele din care se vor achita ratele, apreciem ca solicitantul nu se incadreaza in conditiile de eligibilitate ale Programului “Prima Casa”.


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
Raiffeisen Bank Prima casa

"In 2014, Februarie, am decis, impreuna cu sotia, sa ne luam locuinta noastra. Am mers la 3 banci ( Bcr, Cec, Raiffeisen) . ..."

Radu Balas (Victoria)