Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

In ce conditii se acorda subventia de la stat la achizitia unei locuinte?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintelor, Directia Generala Comunicare

AUTOR:

Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintelor, Directia Generala Comunicare

Data publicarii:

Intrebare: Ma intereseaza daca pot sa obtin o subventie de la stat pentru achizitia unei locuinte intr-un bloc nou. Mentionez ca am un antecontract cu constructorul si am dat si un avans in valoare de 30 000 lei. Apartamentul este finalizat in proportie de 90% si ar cam trebui sa achit si diferenta de bani in valoare de 120 000 lei. Valoarea totala a apartamentului este de 150 000 lei. Mai adaug ca sunt casatorit, sub 35 de ani(si eu si sotia) si am si un copil. Venitul familiei este de 800 euro/ luna. Am auzit de legea 12/ 2007 dar nu sunt sigur daca ma incadrez si unde sa ma duc sa primesc si eu subventia.
Va multumesc anticipat pentru ajutor! Curea Vlad, Alba Iulia

Raspuns:

In cadrul Programului national de sprijinire a construirii de locuinte proprietate personala, statul acorda subventii de 30% din valoarea locuintei construite, dar nu mai mult de 15.000 euro.
 
Conform art. 2, alin (1) din O.U.G. nr. 51/2006, pot beneficia de subventia de la bugetul de stat numai persoane fizice care construiesc pentru prima data o locuinta prin credit ipotecar.
 
Potrivit art. 1 alin. (3) din normele metodologice de aplicare a ordonantei, “cererile de subventie se depun, de regula, inainte de incheierea contractului de imprumut cu institutiile financiar-bancare specializate in acordarea de credite ipotecare pentru finantarea constructiei locuintelor.”
             
Subventia se acorda la finalizarea si predarea locuintei catre beneficiar. Plata subventiei se face in contul beneficiarului, deschis pentru finantarea constructiei locuintei prin credit ipotecar, la institutia financiar – bancara care i-a acordat creditul respectiv. Cuantumul subventiei nu poate depasi valoarea creditului ipotecar contractat.
 
Prin urmare, in situatia descrisa de dumneavoastra, clientul nu poate beneficia de prevederile acestui program. El nu indeplineste cel putin doua dintre conditiile stipulate in ordonanta, conditii ce trebuie satisfacute cumulativ.


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
Raiffeisen Bank Prima casa

"In 2014, Februarie, am decis, impreuna cu sotia, sa ne luam locuinta noastra. Am mers la 3 banci ( Bcr, Cec, Raiffeisen) . ..."

Radu Balas (Victoria)