Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

Trebuie sa anunt fondul de pensii private daca imi schimb locul de munca?

Mihnea Diaconu, director de vanzari la BCR Administrare Fond de Pensii

AUTOR:

Mihnea Diaconu, director de vanzari la BCR Administrare Fond de Pensii

Data publicarii:

Intrebare: Daca mi-am schimbat locul de munca, este necesar sa anunt administratorul fondului de pensii privat (unde am incheiat conventia pentru pensia privata) de noul loc de munca? Husein Leila, Tulcea

Raspuns:

Din perspectiva legii aplicabile (Legea 411/2004), schimbarea locului de munca se impune a fi adusa la cunostinta administratorului fondului de pensii doar daca se produce intr-un stat UE sau apartiand Spatiului Economic European, avand in vedere faptul ca Administratorul nu si-ar putea indeplini in caz contrar obligatiile.

 "Art. 113. - (7) In cazul in care un participant la o schema e pensii private din Romaia isi schimba locul de munca, domiciliul sau resedinta într-un alt stat membru al Uniunii Europene sau apartinand Spatiului Economic European, administratorul ii va comunica, in scris, informatii adecvate referitoare la drepturile sale de pensie privata si optiunile sale posibile în acest caz."

O schimbare intervenita in datele cu caracter personal apartinand participantului poate fi, insa, impusa chiar de catre administrator, in mod conventional, prin Prospectul schemei de pensii. BCR Administrare Fond de Pensii a introdus o asemenea obligatie in Prospectul schemei de pensii.

 

Opinii recente

de Andreea Buruiana

"Din pacate prin experienta celor de mai jos am trecut si eu. . . mi-au cerut o copie dupa CI veche, pe care o aveam ..."

Facebook