Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Trebuie sa platesc contributii statului roman daca lucrez in strainatate?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Alex Massaci - director, Impozit pe venit, PricewaterhouseCoopers Romania

AUTOR:

Alex Massaci - director, Impozit pe venit, PricewaterhouseCoopers Romania

Data publicarii:

Intrebare: 1. Sunt rezident pe teritoriul Romaniei, si locuiesc in Romania doar cata vreme nu sunt plecat la munca.
2. Am contract de munca international incheiat cu o firma din UK (Oil and Gas Industry). Angajatorul nu are sediu in Romania.
3. Locul de munca: Marea Nordului, Africa, Middle East
4. In contract este specificat ca angajatorul nu plateste nici un fel de impozit sau taxe locale (UK) pentru mine.

In aceste conditii sunt nevoit sa platesc in Romaia impozit pentru salariul obtinut?

Am nevoie sa obtin o adeverinta fiscala in vederea contractarii unui credit ipotecar, si am primit tot felul de raspunsuri de la administratia financiara Moreni/Targoviste/Ploiesti si, rezultanta ar fi ca eu nu trebuie sa platesc impozit si nici sa declar aceste venituri atata vreme cat sunt obtinute pe teritoriul unui alt stat si angajatorul nu are sediul social in Romania si nici nu sunt platit pentru o activitate desfasurata in Romania.
In acelasi timp am primit si raspunsul ca administratia financiara nu-mi poate elibera o hartie oficiala din care sa reiasa faptul ca veniturile mele salariale sunt scutite de plata impozitelor in Romania.

Imi puteti sugera cum sa rezolv aceasta situatie? Roman Daniel, Moreni, Dambovita

Raspuns: Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal prevede la art. 55, alin. 4, lit. m, ca "sumele sau avantajele in natura primite de persoane fizice din activitati dependente desfasurate intr-un stat strain, indiferent de tratamentul fiscal din statul respectiv" nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile in Romania.

Conform prevederii legale mentionate anterior, tratamentul fiscal in Romania al venitului salarial obtinut din strainatate nu este influentat de tratamentul fiscal al acestui venit in strainatate.

In concluzie, venitul salarial obtinut pentru munca desfasurata de dumneavoastra in strainatate nu este impozabil in Romania.

Totusi, potrivit art. 211 din Legea 95/2006 privind reforma in sanatate, sunt asigurati in mod obligatoriu in sistemul public de sanatate "toti cetatenii romani cu domiciliul in Romania precum si toti cetatenii straini sau apatrizi care au solicitat prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania".

Conform art. 259, alin. 9 din aceeasi lege, persoanele care au obligatia sa se asigure si care nu realizeaza nici un tip de venituri impozabile in Romania (cum inteleg ca este si cazul dumneavoastra), platesc contributia lunara de asigurari sociale de sanatate calculata prin plata unei contributii de 5,5% la salariul de baza minim brut pe economie.

In momentul de fata, salariul minim brut pe economie este de 600 lei. Pentru a putea plati aceasta contributie de asigurari sociale de sanatate, trebuie sa incheiati un contract de asigurare individuala cu Casa de Sanatate in raza careia aveti domiciliul in Romania.  


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare


  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CARD DE CREDIT?

  RON

CAUTI UN DEPOZIT BANCAR?

VREI SA ADERI UN FOND DE PENSIE?

  RON

VREI SA INVESTESTI LA UN FOND MUTUTAL?

  RON

CAUTI UN CONT DE SALARIU?


  • Vocea clientului
Raiffeisen Banca pentru Locuinte Banca pentru locuinta

"Am incheiat un contract de economisire-creditare acum 5 ani, fiind convinsa de care functionara de la Raiffeisen ca este cel mai bun plan ..."

Monica Dit (Constanta)