Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Am o casa pe un teren concesionat. Mai pot lua o locuinta prin Prima casa?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Alina Branescu, editor www.conso.ro

AUTOR:

Alina Branescu, editor www.conso.ro

Data publicarii:

Intrebare: Detin un teren concesionat de la primarie, pe care ulterior am construit o casa. Mai pot achizitiona un apartament intr-un bloc normal, prin programul Prima casa? Gheorghe Ana, ploiesti

Raspuns:

Cine a detinut sau detine o locuinta - indiferent daca e casa sau apartament, daca e construita pe terenul propriu sau pe teren concesionat - nu poate beneficia de program, potrivit reprezentantilor Fondului de Garantare.

Exista insa o exceptie de la aceasta regula, in cazul in care casa construita nu ar fi fost finalizata la data intrarii in vigoare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 60/2009 (4 iunie 2009) si nici dupa aceasta data.

Prin “locuinta” se intelege ca o constructie trebuie sa dispuna de dotarile si utilitatile necesare locuirii, iar receptia acesteia sa fie facuta.

Legea Locuintei nr. 114/1996:
    Art. 2 lit. a) Locuinta:
Constructie alcatuita din una sau mai multe camere de locuit, cu dependintele, dotarile si utilitatile necesare, care satisface cerintele de locuit ale unei persoane sau familii.


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
Raiffeisen Asset Management Ridicarea unei sume de bani

"Am apelat on-line la accesarea unui credit de la Raiffeisen Bank, dupa preaprobarea on-line,am depus toate documentele cerute de functionarul de la ghjiseu. . . apoi ..."

IOAN COMANAR (Sacele)