Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

Sfatul expertului

Deducerile aferente pensiei facultative se pot cumula daca am doua slujbe?

Mihnea Diaconu, director de vanzari la BCR Pensii

AUTOR:

Mihnea Diaconu, director de vanzari la BCR Pensii

Data publicarii:

Intrebare: Am 46 de ani si sunt angajata la doua firme. Pot beneficia de pensie facultativa de la ambele firme? Deducerile fiscale (400 euro pt. salariat + 400 euro pt. angajator) se aplica de doua ori, in cazul ambelor firme? Tatar Mihaela, Cluj-Napoca

Raspuns: Conform Codului Fiscal incepand cu 01 Ianuarie 2010 deducerea totala anuala cumulata este de 400 euro/angajat si 400 euro/angajator.

Astfel, indiferent de cati angajatori are participantul acestia cumulat vor putea beneficia de deducere fiscala in limita a 400 euro in total.

Cod fiscal: Art. 21, pct. 3, alin. J:

 …cheltuielile efectuate [..de catre angajator(i)] in numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 400 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant;


 
Spre deosebire de „pensiile private obligatorii” (Pilonul II), legislatia Pilonului III (pensii facultative) nu interzice participarea in functie de varsta, oricine putand contribui in sistem cu pana la 15% din veniturile brute realizare lunar.

Pentru a putea beneficia de o pensie facultativa, conditiile legale impun ca fiecare participant sa aiba cel putin 90 de contributii lunare (nu neaparat consecutive) facute la fond, o varstã de cel putin 60 de ani si o suma minima acumulata.

Opinii recente

de Alex Barbu

"In data de 27 decembrie 2016 am solicitat la Raiffeisen Bank reducerea limitei de credit la cardul de cumparaturi. Am procedat ..."

Facebook