Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

La ce pret minim se poate vinde un imobil scos la licitatie?

Cristina Besu, consilier juridic la KIWI Finance

AUTOR:

Cristina Besu, consilier juridic la KIWI Finance

Data publicarii:

Intrebare: Executorul bancar a constatat ca debitorii au o datorie de 50.000 lei iar imobilul ipotecat are o evaluare de 100.000 lei. Pretul de pornire la licitatie este de 75.000 lei (diminuat cu 25%). In ultima fraza de pe anuntul de licitatie se spune ca imobilul poate fi adjudecat la pretul de pornire sau la pretul cel mai mare oferit conform codului de procedura civila. Care este pretul minim la care poate fi cumparat imobilul? Buliga Ionel, Manasia

Raspuns: Avand in vedere situatia expusa, vanzarea prin executare silita se afla la cel de-al 2-lea termen, conform prevederilor art. 509 alin. 5 Codul de procedura civila:

”In cazul în care nu este oferit nici pretul la care imobilul a fost evaluat, vanzarea se va amana la un alt termen, de cel mult 60 de zile, pentru care se va face o noua publicatie in conditiile art. 504 alin. 3. La acest termen licitatia va incepe de la pretul de 75% din cel la care imobilul a fost evaluat.”

Potrivit aceluiasi alineat, ”daca nu se obtine pretul de incepere a licitatiei, la acelasi termen bunul va fi vandut la cel mai mare pret oferit. Vanzarea se va putea face chiar daca se prezinta o singura persoana care ofera pretul de la care incepe licitatia.”

In Codul de procedura civila nu este prevazut un pret minim la care poate fi adjudecat bunul oferit spre vanzare, cu exceptia cazului in care imobilul este adjudecat de un creditor. 

“Creditorii urmaritori sau intervenienti nu pot sa adjudece bunurile oferite spre vanzare la un pret mai mic de 75% din cel la care imobilul a fost evaluat (art. 510 alin.2 Codul de procedura civila).

Creditorii stabilesc insa, de regula, ca bunul  se va vinde la cel mai mare pret oferit, dar nu mai putin decat valoarea creantei sau decat un anumit procent din valoarea creantei.

Opinii recente

de Tatiana Lepindea

"Foarte urata !! Imi pare rau ca timp de 5 ani am lasat banii intr-un cont de-al vostru. . . sunt pregatita sa in judecata daca ..."

Facebook