Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

BRD: Contractul de credit Prima Casa trebuie autentificat la notar?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Alexandra Toader, analist produs la BRD

AUTOR:

Alexandra Toader, analist produs la BRD

Data publicarii:

Intrebare: Va rog sa-mi spuneti daca autentificarea la notar a contractului de credit dintre banca-client este obligatorie pentru Prima casa.
Multumesc! Chera Flori, Bucuresti

Raspuns: Potrivit Conventiei de garantare incheite cu FNGCIMM, unul dintre criteriile de eligibilitate pentru beneficiarii care achizitoneaza locuinte finalizate, este instituirea ipotecii legale asupra locuintei achizitionate din credit.

Conform aceluiasi document, finantatorii au dreptul ca in situatia respingerii platii garantiei de catre Fond, sa isi inscrie in cartea funciara privilegiul reglementat de art.1737 pct.2 din Codul civil, asigurandu-si astfel prioritatea in urmarirea imobilului respectiv. Constituirea privilegiului se poate realiza doar prin autentificarea contractelor de credit, urmand ca, in situatia in care Fondul refuza plata garantiei, sa se poata efectua si inscrierea acestuia in Cartea funciara.

In concluzie, autentificarea contractelor de credit este obligatorie pentru creditele acordate prin programul Prima casa.

 


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
Raiffeisen Bank Prima casa

"In 2014, Februarie, am decis, impreuna cu sotia, sa ne luam locuinta noastra. Am mers la 3 banci ( Bcr, Cec, Raiffeisen) . ..."

Radu Balas (Victoria)