Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Prima Casa: Pot beneficia si de subventie pentru constructia de locuinte?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintelor, Directia Generala Constructii Locuinte si Reabilitare Termica

AUTOR:

Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintelor, Directia Generala Constructii Locuinte si Reabilitare Termica

Data publicarii:

Intrebare: Daca am achizitionat o locuinta recent prin programul "Prima casa", pot beneficia si de subventia de 30%, dar nu mai mult de 15000 EURO, acordata tinerilor pina in 35 ani? Rosu Ovidiu, Bacau

Raspuns: In baza prevederilor O.U.G. 51/2006 aprobata cu modificarile si completarile ulterioare, in cadrul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Locuintei se deruleaza "Programul national de sprijinire a construirii de locuinte proprietate personala".           

Prin acest program se acorda subventii de la bugetul de stat, de 30% din valoarea locuintei construite dar nu mai mult de 15.000 Euro.

1. Incheierea contractului de imprumut cu institutiile financiar - bancare specializate in acordarea de credite ipotecare pentru finantarea constructiei locuintelor se poate face si prin programul “Prima casa”.  

Conditia este ca beneficiarul sa indeplineasca criteriile de eligibilitate prevazute de Programul national privind sprijinirea construirii de locuinte proprietate personala in conformitate cu  prevederile O.U.G. nr. 51/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, si a normelor metodologice de aplicare (aprobate prin Ordinul comun al Ministerului Dezvoltarii Regionale si Locuintei si al Ministerului Administratiei si Internelor, nr.166/216/2007, cu modificarile si completarile ulterioare) si cele prevazute de programul “Prima casa”, inclusiv conditiile specifice prevazute in cadrul normelor interne de creditare ale finantatorilor, in conformitate cu  O.U.G. nr. 60/2009 si a normelor metodologice de aplicare (aprobate prin H.G. nr. 717/2009, cu modificarile ulterioare).

2. Verificarea documentelor justificative care stau la baza solicitarilor in vederea acordarii subventiei si stabilirea eligibilitati solicitantilor nu este in atributia Ministerului Dezvoltarii Regionale si Locuintei, verificarea acestora se va face de catre comisiile special constituite la nivelul consiliilor locale in conformitate cu prevederile art. 1 alin. 4 si 5 din normele metodologice de aplicare ale O.U.G. nr.51/2006 aprobate prin Ordinul comun al ministrului dezvoltarii regionale si locuintei si al ministrului administratiei si internelor, nr. 166/216/2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
 


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
Raiffeisen Bank Prima casa

"In 2014, Februarie, am decis, impreuna cu sotia, sa ne luam locuinta noastra. Am mers la 3 banci ( Bcr, Cec, Raiffeisen) . ..."

Radu Balas (Victoria)