Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Cum poate deveni si sotia co-proprietara a bunurilor proprii ale sotului?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Mirela Iovu, vicepresedinte CEC Bank

AUTOR:

Mirela Iovu, vicepresedinte CEC Bank

Data publicarii:

Intrebare: Actualul meu sot a cumparat un apartament prin credit imobiliar (credit neachitat inca) inainte de a ne casatori. Acum, dupa casatorie, dorim ca amandoi sa fim proprietari.
Ce trebuie sa facem? Multumesc Rusu Daniela, Bucuresti

Raspuns: Conform art. 1307 Cod civil, vanzarea intre soti nu este permisa. Nerespectarea interdictiei cu privire la vanzarea intre soti, duce la nulitatea absoluta a contractului.

Scopul interdictiei este de a impiedica ca sotii sa realizeze sub aparenta unor vanzari simulate, donatii irevocabile. Prin aceastã interdictie se apara interesele mostenitorilor (rezervatari sau care beneficiaza de raportul donatiilor).

Totusi, avand in vedere ca in prezent, ratele la creditul ipotecar sunt platite din venitul comun al familiei, in caz de divort cu partaj, si sotia ar avea dreptul la o cota parte din imobil, proportionala cu valoarea creditului rambursat in timpul casatoriei cu aportul sau.


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
Raiffeisen Banca pentru Locuinte Banca pentru locuinta

"Am incheiat un contract de economisire-creditare acum 5 ani, fiind convinsa de care functionara de la Raiffeisen ca este cel mai bun plan ..."

Monica Dit (Constanta)