Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Pot beneficia retroactiv de subventie in vederea constructiei unei case?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Valentina Florea, consilier juridic la Verida Credit

AUTOR:

Valentina Florea, consilier juridic la Verida Credit

Data publicarii:

Intrebare: Am cumparat anul acesta un apartament intr-un bloc nou prin credit ipotecar pe care l-am rambursat deja, de curand. Imi puteti spune daca ma mai incadrez la lega 12/2007, cel putin retroactiv? Ionescu Maria, Bucuresti

Raspuns: Conform dispozitiilor art.2 si 3 din Anexa 1 a  OUG nr. 51/2006 pentru aprobarea Programului national privind sprijinirea construirii de locuinte proprietate personala , beneficiaza de subventie urmatoarele categorii de persoane fizice care construiesc pentru prima data o locuinta prin credit ipotecar:

Art.2

a) tinerii care au varsta pana in 35 de ani la data depunerii la consiliul local a cererii de subventie, insotita de actele justificative necesare;

b) persoane sau familii ramase fara adapost in urma avarierii grave ori distrugerii locuintelor proprii, datorita unor calamitati naturale sau unor dezastre ori accidente de care nu se fac vinovati;

c) persoane si familii evacuate din locuinte situate in constructii expuse unui risc major, cum ar fi alunecarile de teren, seismele, inundatiile;

d) persoane sau familii evacuate si chiriasii din locuinte ce fac obiectul unor legi de restituire catre fostii proprietari a imobilelor trecute in proprietatea statului.

Art.3

(1) De prevederile art. 2 beneficiaza o singura data persoanele fizice care au contractat credite ipotecare pentru construirea unei locuinte, daca intrunesc, in mod cumulativ, urmatoarele conditii:

a) titularul contractului de construire a locuintei, respectiv membrii familiei acestuia - sot/sotie si/sau copii aflati in intretinerea acestuia, nu au primit sprijin de la bugetul de stat, sub forma de subventii pentru construirea sau cumpararea unei locuinte;

b) nu detin in proprietate o locuinta cu o suprafata construita desfasurata mai mare de 50 mp;

c) este prima locuinta pe care o construiesc prin credit ipotecar;

d) detin un drept real sau de folosinta asupra terenului pe care se realizeaza constructia;

e) prezinta autorizatia de construire, inclusiv contractul de executie a locuintei incheiat cu un antreprenor de specialitate autorizat. 

Pe de o parte, persoana care intreaba ar trebui sa se incadreze in categoria persoanelor prevazute la art.2 lit. a) si apoi sa stabileasca daca indeplineste, cumulativ, conditiile prevzute la art.3.

Nu se poate discuta despre o aplicare retroactiva.


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
BCR Economisire-Creditare

"Asemenea altor persoane am incheiat atat eu cat si sotul meu un contract cu BCR BPL de economisire-creditare . (cel cu prima ..."

georgiana tana (Brasov)