Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Mostenirea de la tatal meu nu s-a dezbatut. Pot participa la Prima Casa?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Mirela Iovu, vicepresedinte la CEC Bank

AUTOR:

Mirela Iovu, vicepresedinte la CEC Bank

Data publicarii:

Intrebare: Doresc sa va intreb daca in cazul in care detin o parte (2/8) dintr-o proprietate-mostenire nedezbatuta in urma decesului unuia dintre parinti, ma inscriu in conditiile preliminare ale programului Prima casa? Bulgaru Corina Liana, Bucuresti

Raspuns: Potrivit art. 1, alin.2 din OG 60/3.06.2009 privind unele masuri in vederea implementarii programului “Prima casa”, beneficiarii programului sunt persoane fizice care la data intrarii in vigoare a ordonantei, respectiv 7 iunie 2009, nu detin in proprietate o locuinta, in comun sau individual, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita, si nici nu au in derulare un credit ipotecar.

Cu alte cuvinte, nefiind inca emis un certficat de mostenitor la data intrarii in vigoare a ordonantei, consider ca puteti beneficia de un credit “Prima casa” daca intruniti si celelalte conditii de eligibilitate.


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT PRIMA CASA/ IMOBILIAR?





  • Vocea clientului
BCR Economisire-Creditare

"Asemenea altor persoane am incheiat atat eu cat si sotul meu un contract cu BCR BPL de economisire-creditare . (cel cu prima ..."

georgiana tana (Brasov)