Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Creditele acordate de banci angajatilor beneficiaza de noile prevederi legale?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Ramona Iluca

AUTOR:

Ramona Iluca
analist financiar www.conso.ro

Data publicarii:

Intrebare: Sunt angajat al unei banci si in urma cu 2 ani am luat un credit de la aceasta banca, in conditii mai avantajoase decat cele standard. As vrea sa stiu daca prevederile ordonantei 50/2010 se aplica pentru acest contract. Grigoras Sebastian, Roman

Raspuns: Conform art. 2, alin. 2, lit d) din ordonanta, contractele de credit acordate de catre un angajator angajatilor sai cu titlu accesoriu, ca sprijin pentru acestia, fara dobanda sau cu o dobanda anuala efectiva mai mica decat cea practicata pe piata, si care nu se ofera in general publicului, nu intra sub incidenta ordonantei.

Prin urmare, institutiilor de creditare la care creditarea este activitate de baza, si nu accesorie, li se aplica prevederile actului normativ.

Astfel, conform reprezentantilor Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor, OUG 50/2010 se aplica contractelor de credit acordate de banca angajatilor sai in conditii favorabile, la care se percepe o rata a dobanzii mai mica decat cea oferita clientilor sai.


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare


  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?



CAUTI UN CREDIT DE NEVOI PERSONALE?





  • Vocea clientului
Alpha Bank Card de debit

"Putine sucursale care sa vina in ajutorul si beneficiul clientilor. De asemenea, moduri greoaie de interactiune si acces la servicii (vezi schimbarile de ..."

Delia Chi (Bucuresti)