Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

  • Sfatul expertului

Economisire-creditare: Prima de la stat se impoziteaza cu 16%?

Print Get a PDF version of this webpagePDF
-A +A
Oana Folcic

AUTOR:

Oana Folcic
expert financiar bancar, Directia Clienti, BCR Banca pentru Locuinte

Data publicarii:

Intrebare: Pentru sumele de maxim 250 euro (prima de la stat) care trebuie sa intre acum in conturi se retine impozit 16%? La 250 euro inseamna 40 euro iar prima este aferenta anului trecut. Nu ar fi corect sa se retina. Stefanescu Cristian, Bucuresti

Raspuns: Se impoziteaza cu o cota de 16% veniturile sub forma de dobanzi realizate incepand cu data de 1 iulie 2010. Veniturile reprezentand prima de stat nu se impoziteaza.

Conform Codului Fiscal (actualizat la data de 24 iulie 2010):

Art. 42. - In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
   v) prima de stat acordata pentru economisirea si creditarea in sistem colectiv pentru domeniul locativ, in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 99/2006 privind institutiile de credit si adecvarea capitalului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 227/2007”


 

Pune si tu o intrebare!

Daca ai nelamuriri fata de un produs
financiar sau doresti sa afli mai
multe informatii financiare despre un anumit subiect, expertii Conso
iti vor raspunde.


Pune intrebare



(P) Finantari imobiliare cu dobanzi fixe in lei, incepand de la 4,5% pe an
  • Cauti un credit?
  • Vrei sa economisesti?




  • Vocea clientului
Raiffeisen Banca pentru Locuinte Banca pentru locuinta

"Am incheiat un contract de economisire-creditare acum 5 ani, fiind convinsa de care functionara de la Raiffeisen ca este cel mai bun plan ..."

Monica Dit (Constanta)