Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

Asigurari unit-linked: Cum se impoziteaza castigul?

Daniel Iordan

AUTOR:

Daniel Iordan
director zona Bucuresti la BCR Asigurari de Viata, Vienna Insurance Group

Data publicarii:

Intrebare: In 2006 am optat pentru un produs de tip unit-linked, iar in 2010 ajunge la maturitate. In acest sens, as dori sa stiu ce impozit va trebui sa achit pentru acest tip de investitie? Grigore Alexandru, Constanta

Raspuns: Beneficiile rezultate dintr-o asigurare de viata nu sunt impozitate. Asadar, anul acesta cand asigurarea dumneavoastra unit-linked va ajunge la maturitate, nu veti plati impozit pe banii incasati din asigurare.

Conform Codului fiscal, art. 42, lit. b, nu sunt impozabile: „sumele incasate din asigurari de orice fel reprezentand despagubiri, sume asigurate, precum si orice alte drepturi, cu exceptia castigurilor primite de la societatile de asigurari ca urmare a contractului de asigurare incheiat intre parti, cu ocazia tragerilor de amortizare. Nu sunt venituri impozabile despagubirile in bani sau in natura primite de catre o persoana fizica ca urmare a unui prejudiciu material suferit de aceasta, inclusiv despagubirile reprezentand daunele morale”.

Opinii recente

de DANIELA JIPESCU

"În 2012, pe 15 iunie, am încheiat un contract de economisire- creditare cu BCR Banca pentru locuinte. Timp de 5 ani urma sa ..."

Facebook