Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

Se plateste impozit majorat pentru a doua proprietate?

Ministerul Finantelor Publice

AUTOR:

Ministerul Finantelor Publice
Directia de Comunicare, Relatii Publice, Mass Media si Transparenta

Data publicarii:

Intrebare: In legatura cu OUG nr.59/2010 unde se prevedea ca proprietarii care detin mai multe proprietati trebuie sa plateasca suplimentar. Eu nu am depus pana la momentul de fata nicio declaratie in acest sens si am fost instiintata in scris de catre primarie sa ma prezint pentru a clarifica situatia, altfel voi fi amendata.
Acum ca senatorii au respins impozitul pe cladiri si masini care va fi situatia. Mai am obligatia sa mai declar si sa platesc suplimentar? Enache Marius, Bucuresti

Raspuns: Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.59/2010 face referire doar la modificarea art. 252 din Legea 571/2003 privind majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce au in proprietate doua sau mai multe cladiri in afara celei de la adresa de domiciliu. 

Exista obligatia conform alin.(5) art. 254 din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal de a declara imobilul sau imobilele, dupa caz,  in termen de 30 de zile de la data dobandirii printr-o declaratie fiscala depusa la compartimentul de specialitate al autoritatii administratiei publice locale in a carei raza de competenta se afla cladirea.

Camera decizionala in aprobarea actului normativ o reprezinta Camera Deputatilor, fapt pentru care Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.59/2010 pentru modificarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal este in vigoare si se aplica cu data de 1 iulie 2010.

Opinii recente

de Mihai Petruta

"Dupa ce angajatii de la reprezenta Raiffeisen te conving sa inchei contract, altii se ocupa de tine doar prin telefon!! Nu am obtinut ..."

Facebook