Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

Ce drepturi are sotul asupra unui imobil obtinut prin donatie de catre sotie?

Mirela Iovu

AUTOR:

Mirela Iovu
vicepresedinte la CEC Bank

Data publicarii:

Intrebare: Pot cumpara o locuinta daca sotia are un apartament obtinut prin donatie? Am vreun drept legal asupra acestui apartament? Mentionez ca in actul de donatie este trecut art. 841 Cod civil, referitor la rezerva descendentilor si art. 825 care spune ca in caz de predeces, apartamentul se intoarce in patrimoniul donatorilor. Stefan Gabriel, bucuresti

Raspuns: Conform art. 30 din Codul familiei, orice bun dobandit  in timpul casatoriei devine bun comun, de la data dobandirii, fiind detinut in co-proprietate de soti. Exceptie fac, potrivit art. 31 din Codul familiei, printre altele, si bunurile dobandite cu titlu de donatie, daca nu s-a dispus prin contractul de donatie expresis verbis ca sunt supuse comuniunii de bunuri.

Nu exista nicio interdictie legala privind achizitionarea de bunuri daca unul dintre soti are deja un bun dobandit prin donatie.

Oricum, sotul celui care detine in proprietate un bun dobandit prin donatie (bun care, asa cum am aratat mai sus, nu este supus prin vointa donatorului regimului comuniunii de bunuri), nu are niciun drept asupra acestui bun, singurul care poate dispune de bun, evident in limitele contractului de donatie, este sotul donatar.

In cazul descris mai sus, in cazul decesului donatarului, bunul se intoarce la donator, avand in vedere ca s-a stipulat expres aceast lucru in actul de donatie, ca si motiv de revocare.

Daca aceasta clauza nu ar fi existat, atunci o cota parte din bun revenea sotului supravietuitor, in concurs cu alte categorii de mostenitori: copii sotului defunct, parinti, frati, etc.

Opinii recente

de Mihai Petruta

"Dupa ce angajatii de la reprezenta Raiffeisen te conving sa inchei contract, altii se ocupa de tine doar prin telefon!! Nu am obtinut ..."

Facebook