Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. Afla detalii aici.

CAS: Vechimea luata in calcul pentru pensia de stat depinde de valoarea contributiilor?

Alina Branescu

AUTOR:

Alina Branescu
editor Conso.ro

Data publicarii:

Intrebare: Buna ziua, am citit raspunsul la o intrebare din data de 9 aprilie 2010. Mama mea nu lucreaza, insa a incheiat contract cu casa de pensii unde plateste lunar o suma de bani. Aceasta suma este 100 lei. Fiind sub minimul aferent salariului minim pe economie (187 lei) as vrea sa stiu: la calcularea vechimii in munca fiind vorba de o valoare mai mica se ia in considerare un numar de zile mai mic? Spre exemplu: daca in anul 2009 a platit in fiecare luna cate 100 lei, se considera vechime 1 an intreg sau un numar mai mic de luni? Popescu Adina, Bucuresti

Raspuns: Conform art. 22 alin.3 din Legea 19/2000, plata contributiei de asigurari sociale datorate de asigurati se face lunar de catre acestia. Pe de alta parte, la art. 22 alin. 4 se stipuleaza ca plata contributiei de asigurari sociale se poate face si anticipat, pe o perioada de 12 luni, calculata de la data la care se face plata.

In aceste situatii, stagiul de cotizare este corespunzator timpului efectiv parcurs in interiorul perioadei pentru care s-a efectuat plata. Prin urmare, indiferent de suma contribuita pentru o luna de cotizare, vechimea luata in calcul la pensie este de o luna intreaga, nu fractiune de luna.
           
Pe de alta parte, cu cat suma cotizata este mai mare, cu atat pensia va fi mai mare.

Opinii recente

de Valerica Stana

"Buna ziua, Ma numesc Stana Valerica,din jud. Dambovita. Povestire pe scurt:Am luat un tel de la e mag cu creditare online. Produsul a ajuns la mine impreuna ..."

Facebook